Büyük Aile Platformu

Apple’dan bir skandal: Lgbt için bunu da yaptı!

ABD’li teknoloji şirketi Apple, iPhone için yayınlamış olduğu iOS 16.5 güncellemesinde Lgbt davranışlarını desteklediğini duyurdu. Şirket söz konusu topluluğa destek için Lgbt duvar kağıdını cihazlara yükledi.

Son zamanlarda haksız fiyat yükseltme politikasıyla gündeme gelen ABD’li teknoloji şirketi Apple, bir skandala daha imza attı. Şirket gelirlerini artırmak için daha fazla kullanıcının ilgisini çekmenin her yolunu arayan Apple, yeni yayınladığı güncellemeyle birlikte çoğu kullanıcıların hedefi haline geldi.

Apple, yayınlanan iOS 16.5 sürümünde dört yeni özelliğin telefonlara yükleneceğini belirten ön izleme listesini sundu.

Güncellemeyi yüklemeden önce listedeki özellikleri kontrol etmek isteyen kullanıcılar listede, LgbtQ+ topluluğunu desteklemek amacıyla kilit ekranına uygulanabilmesi için pride kutlamasını ifade eden bir duvar kağıdının da telefonlarına yükleneceğini gördü.

DAVRANIŞI NORMALLEŞTİRMEYE YÖNELİK BİR GÜNCELLEME

Birçok ülke, aile yapısını ve toplumsal ahlakı tehdit eden Lgbt davranışlarına karşı tepkilerini açık ve net bir şekilde ortaya koyarken, teknoloji devinin durumu normalleştirmeye çalışmasını gören kullanıcılar, tepki gösterdi.

Daha çok “Ben merkezli” bir strateji yürüten Apple şirketinin, üretmiş oldukları cihazları bile tasarlarken kullanıcıların görüşlerini ciddiye almadığı belirtilmişti.

Özellikle de yıllardır aynı tasarıma sahip akıllı telefon üreten firmayla alay eden kişiler, bu sene tanıtılacak yeni iPhone cihazının da sadece kasa arkasındaki değişikliğe giderek “yine sadece kameraların yerlerini değiştireceklerini” söyleyerek tepki göstermişti.

KULLANICILARI PARA KAZANMA MAKİNESİ OLARAK GÖRÜYOR

Apple’ın geçmiş yıllardan beri Lgbt’simgeleyen duvar kağıtlarına iPhone’larında yer veriyordu ancak yayınladığı iOS 16.5 güncellemesi ile birlikte ilk defa bunu resmi olarak dile getirmiş oldu.

Kullanıcıları adeta bir para kazanma makinesi olarak gören şirketin sunduğu güncellemeler ile telefonları yavaşlattığı belirtilmişti.

Sözde batarya ömrünü artırmak için böyle bir uygulamaya gittiğini belirten şirket, Fransa ile davalık olmuştu.

Aynı zamanda geçtiğimiz yıl yaşanan gelişmede şirket, kullanıcıların verilerini toplayarak izinsiz kullandığı için eleştirilerin odağı haline gelmişti.

BİR SKANDAL DA GOOGLE’DAN

Apple’ın yayınlamış olduğu bu skandalın ardından internette gezinen kullanıcılar, Google’ın da bu zihniyeti normalleştirmek için benzer şekilde atılımlar gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Kullanıcılar Google üzerinden “Lgbt’yi desteklemeyen ülkeler” diye arama yaptıklarında arama motoru bu cümleyi “Şunu mu demek istediniz: Lgbt’yi destekleyen ülkeler” şeklinde değiştirerek öneride bulunuyor.

Arama sonuçlarının ilk sırasında ise bu zihniyetin sözde oluşturulmuş haklarından bahsedilerek, internet ortamında vakit geçiren çocukların ve gençlerin ahlaklı bir birey olarak yaşama hürriyeti tehdit ediliyor.

Büyük Aile Platformu

“Aile”yi sorunun değil “çözümün adresi” olarak gören ve bu uğurda mücadele sözü veren, yüzlerce sivil toplum kuruluşu, bir araya gelerek Büyük Aile Platformunu oluşturmuştur.

Manifesto